Articsóka... articsókaaaa~ =3=
A zöldségek (vagy bogáncsok) királya valóban mennyei vacsora, főleg ha citrommal, fokhagymával, balzsamecettel és grana padanoval társítjuk. Bár amit ezzel a comboval társítunk, az csak finom lehet.
Mivel Magyarországon eddig egyetlen egyszer láttam csak articsókát, és az is olyan fonnyadt volt mint egy százéves anyóka, nem igazán volt alkalmam kipróbálni. Először pár évvel ezelőtt egy pizzán kóstolhattam meg némi konzervarticsókát, és azonnal beleszerettem. Azóta már két alkalommal is volt szerencsém friss articsókával dolgozni, persze egyiket sem itthon szereztük be. Az első adagot Bécsből hozta haza az anyukám, a másodikat Franciaországból szereztük a kobudo edzőtábor alatt, egy Genftől nem messze lévő kisvárosból, ott minden nagyobb szupermarketben kapható. Mindkétszer panzanellát kreáltam belőlük, és most meg is osztom a tapasztalatokat.
Articsókát pucolni rendkívül macerás és időigényes dolog, csak erős idegzetűeknek ajánlom, és azoknak, akik elszántan vágyakoznak egy ínycsiklandozó vacsora után. Én három óriási virágot (amiket Franciaországból szerváltam) potom másfél óra alatt pucoltam meg. (Persze ebben biztos az is benne van, hogy én mindent lassan csinálok, illetve nincs tapasztalatom a csókákkal. Duh.) És akkor még főzés után is vagdoshattam le a keményebb részeket, amiket nem sikerült korábban eltávolítanom. Összességében a fél kukát teletöltöttem az használhatatlan részekkel, és ott maradtam egy kis tálnyi ehető articsókaszívvel. De azt is le kell szögezzem, hogy ilyen finomat nagyon rég ettem.
A receptet ezúttal is a Chili & Vaniliáról kölcsönöztem. Mivel majdnem pontosan követtem a receptet, ezért nincs értelme újra leírnom, inkább belinkelem.
Chili & Vanilia receptje
Annyit változtattam, hogy a parmezánt kicseréltem grana padano-ra, így is isteni. Legközelebb talán fekete olajbogyóval gazdagítanám. Bár legközelebb paradicsommal fogom csinálni, lényegesebben kevesebb macerával és hulladékkal (és takarítással) jár, ja, és persze a pénztárcát is jobban kíméli. (:
Ha sikerül friss articsókához jutni, mindenképp érdemes kipróbálni! Sok sikert minden lelkes vállalkozónak. (:
Ez volt a második próbálkozás...
...ez pedig az első. Azért a macska befigyel a háttérben... C:
2010. augusztus 12., csütörtök
2010. augusztus 10., kedd
Kulajda
Szóval kulajda. Az ötletet a Chili & Vaníliától csórtam, és nem bántam meg. Ez a tradicionális cseh leves rögtön a kedvencek közé került, azt kell mondjam, erős versenyben van az orosz káposztalevessel. Ó, orosz káposztaleves. Most jut eszembe, azt is kéne főzni, csak ahhoz illenék hogy hűvösebb legyen. Ez se semmi, de az már tényleg nem egy könnyű kis vacsora. Az olyan fajta leves, amit az ember vastag zokniban eszik miközben kint tombol a hideg. Hát, majd arra is rátérünk. De most kulajda. Kulajda...
Hozzávalók (4 személyre):
4 dl víz
4 dl leszűrt húsleves
4 dl tej
1 evőkanál vaj
4 szál póréhagyma vagy egy kisebb fej vöröshagyma (én utóbbit használtam, mert csak az volt otthon)
1 babérlevél
6 közepes burgonya
30 dkg erdei gomba
só, bors
2 dl tejföl vagy tejszín
1 evőkanál keményítő
2 evőkanál fehér borecet
1 tk cukor
egy kis csokor friss kapor
4 tojás
Elkészítés:
A vajon megpároljuk a feldarabolt hagymát, majd felöntjük a vízzel, levessel és tejjel, hozzáadjuk a babérlevelet, a megtisztított és apró kockákra vágott gombát és krumplit, sózzuk, borsozzuk, és úgy 15 perc alatt puhára főzzük. A keményítőt elkeverjük a tejszínnel vagy tejföllel, és a leveshez adjuk. Belezuttyintjuk a cukrot és az ecetet, majd a felaprított kaprot is. És ezzel el is készült. A régiek nem bonyolították túl a dolgokat, ugye. (:
A tojást elkészíthetjük buggyantott tojásként, vagy keményre főzhetjük, és felszeletelve rápakolhatjuk a levesre. Én buggyantott tojást csináltam, remekül illik hozzá.
Láttam receptet, ahol köménymagot is adnak hozzá, én kihagytam, lévén hogy nem vagyok oda a köményért. De biztos úgy is finom. (:
2010. augusztus 9., hétfő
Levendulahab
Ez lett a desszertkreálmány az articsókás panzanellához, amiről nemsokára írok egy másik bejegyzést. Hirtelen felindulásból született, érdekes ízvilágú.
Hozzávalók:
3 tojássárgája
1 evőkanál citromlé
75 gr cukor
1 ek levendulalevél, durván felvágva
10 gr zselatin
2 tojásfehérje
1,5 dl tejszín
Elkészítés:
A levendulaleveleket 1 dl vízzel leforrázzuk, és 10 perc állás után belekeverjük a zselatint. A tojássárgákat a citromlével és 50 gramm cukorral egy forró vízfürdőbe állított edényben habosra verjük. A zselatinos levendulát a tojáshabba szűrjük, és alaposan felverjük a habverővel. Lehúzzuk a tűzről, és hűlni hagyjuk. Közben a tojásfehérjéket a maradék cukorral kemény habbá verjük és a kihűlt krémbe forgatjuk körkörös mozdulatokkal. Ahogy kezd megkötni, a tejszínt is kemény habbá verjük, és hozzáadjuk a masszához. Formákba öntjük, és a hűtőben hagyjuk megdermedni. Ha kicsit több zselatint használunk, akkor azt is csinálhatjuk, hogy egy tepsiben kisimítjuk a krémet pár centi magasan, és amikor megdermed, kiszúróval formákat vágunk belőle. (:
Padlizsános Penne Al Arrabiata
Hogy miért padlizsános? Mert valamit kellett kezdeni azzal a szerencsétlen zöldséggel ami már napok óta kornyadozott a hűtő alsó polcán. Hát beleaprikáltam a penne al arrabiatába, ne legyen olyan magányos. C:
Az egészhez egyedül e miatt a videó miatt fogtam hozzá. Ha már Darth Vader is azt kér a menzán, biztos finom lehet. (:
Íme a recept, ahogy én csináltam:
Hozzávalók:
fél csomag penne tészta
1 közepes padlizsán
4 nagy paradicsom
2 chilipaprika
3 gerezd fokhagyma
egy kevés olívaolaj
só, bors
egy-egy evőkanál aprított friss petrezselyem és bazsalikom
Elkészítés:
A padlizsánt és 2 paradicsomot felkockázzuk, a chiliket és a fokhagymát apróra vágjuk. A maradék két paradicsomot egyszerűen lereszeljük, hogy pürét kapjunk. Felrakjuk a tésztát főni (fogkeményre főzzük, és ne hagyjuk állni a vízben, mert szétázik), és elkészítjük a zöldségeket. Olaj nélkül felhevítünk egy nagy serpenyőt vagy wokot (én úgy tesztelem hogy elég meleg-e már, hogy egy csepp vizet cseppentek a felületére, ha sercegve elpárolog, akkor elég meleg), egy kevés olívaolajat öntünk bele, és megfuttatjuk rajta a fokhagymát és a chilit. Belezuttyintjuk a padlizsánt. Pár percig sütjük, közben érdemes feldobálni, hogy a kockák forogjanak, és amikor kicsit megbarnult, hozzáadjuk a paradicsompürét és a tésztát, sózzuk, borsozzuk. Pár perc múlva a paradicsomkockák, a bazsalikom és a petrezselyem is csatlakozhat hozzá. Még egy darabig rotyogtatjuk, aztán már kész is.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)